1) Case-I: Mr X., Auditor on 01-01-06, drawing Basic Pay Rs. 4875/- in Pay Scale(Old Pay Scale 4500-125-7000) gets his promotion of Sr. Auditor on 03-04-2006 in the Pay Scale(Old Pay) 5500-175-9000.
Again on passing SAS examination he is promoted to SO(A) on 28-12-2007 in the Pay Scale of 6500-200-10500.
Case II: Mr. Y, Auditor on 01-01-06 drawing Basic Pay 4750/- in Pay Scale(Old Pay Scale 4500-125-7000) gets his promotion of SO(A) on 28-12-2007 in the Pay Scale(Old Pay) 6500-200-10500.
Injustice:
Mr X drwaing more pay than Mr Y in old pay Scales(No question about this). According to 6th CPC, Mr X will have option to get his pay fixed either from 01-01-06 or 03-04-06. Suppose he opts for best option(not Better but best) to fix his pay from 03-04-2006. His Fixation will be as under:
BP on 03-04-2006: 5500
Pay in PB (New Scale): 5500 x 1.86=10230
Grade Pay ( Sr. Aud)=4200
New Basic Pay as on 03-04-2006=10230+4200=14430.
Inc on 01-07-2007=14430 x 3%=440( Rounded to multiple of 10)
New Pay on 01-07-2007=14430+440=14870
On promtion on 28-12-07
Inc on this date=14870 x 3%=450( Rounded to multiple of 10)
Pay in Pay Band on Promotion=14870+450-4200=11120
Grade Pay ( SO(A))=4800
New Basic Pay on Promotion=11120+4800=15920.
Now Pay fixation of Mr Y on 28-12-2007.(Mr Y has freedom to get his pay fixed from 28-12-2007, because fortunately he has not got the oppurtunity to Promoted to Sr. Auditor)
Basic Pay on 28-12-2007(Old Pay): 6500
Pay in Pay Band on 28-12-2007 (in New Pay)=6500 x 1.86=12090
Grade Pay (SO(A))=4800
His New Pay on 28-12-2007=12090+4800=16890.
HERE IS THE INJUSTICE, A PERSON GEETING MORE PAY IN THE OLD SCALE NOW GETTING LESS PAY IN NEW PAY SCALE ONLY BECAUSE UNFORTUNATELY HE JOINED DEPARTMENT EARLIER THAN MR Y AND GOT THE PROMOTION AS SR AUDITOR.
2 comments:
yes Mr. X is very unfortunate. he must be punished in terms of less pay for joining earlier than Mr Y and getting promotion as Sr. Auditor.it's the only fault of Mr X not the 6th CPC.
anomolies are bound to occur in the implementation on new p.c.in the process some fortunate guys benefit.we have to see that whether we have got the benefit out of p.c or not.see the case in isolation.calculation in comparision leads to many anomolies.ex like annual incements,doj,superannuation etc bye bye
Post a Comment